دفتر فنی چاپ رادمان

اصول ترکیب رنگ

اصول ترکیب رنگ و بکار بردن کد رنگ های دقیق

طراحی و صفحه آرایی محصولات چاپی، کاری است که نیازمند داشتن دانش بسیاری است. یکی از موارد مهم درطراحی محصولات چاپی، استفاده از کد رنگ  ‎CMYK ‏است. ‎ CMYK مخفف معادل انگلیسی چهار رنگ اصلی چاپ یعنی آبی ، صورتی ،‏ زرد و مشکی  ‎( Cyan ، ‎Magenta ،  Yellow ،  Black‏) است. این کد، برای مشخص کردن استفاده از چه رنگ هایی در فرآیند چاپ استفاده می شود.

آشنایی کامل طراحان برای رسیدن به نتایج بهتر در فرآیند چاپ الزامی است.

در مود رنگ  ‎CMYKرنگ ها به صورت تراکم چاپ می شوند. به عبارت دیگر این رنگ ها بر روی سطح مورد چاپ به صورت لایه های مختلف پرینت می شوند تا رنگ نهایی به دست آید. این روش باعث می شود که چاپ با دقت بالاتر و رنگ های مشابه با نمونه اصلی بیشتری ایجاد شوند.

سیان، زرد و مجنتا رنگ های ثانویه هستند که از ترکیب رنگ های اولیه یعنی قرمز زرد و آبی ساخته شده اند. در حالی که سیاه به عنوان یک رنگ اولیه در مود رنگ  ‎CMYK‏استفاده می شود. در واقع سیاه به عنوان یک جایگزین پیشنهادی برای ترکیب  ‎CMY‏استفاده می شود که به دلیل مشکلاتی مانند لخت شدن جوهر و کم بودن شفافیت درترکیب رنگ  ‎CMY‏مورد استفاده قرار گرفته است.

مزایای مود رنگ  ‎CMYK‏عبارتند از:

توانایی تولید رنگ های مختلف و جزئیات بیشتر در چاپ

قابل تنظیم بودن رنگ ها در برنامه های گرافیکی

دقت بالا در چاپ و تولید رنگ های سفید

نکته ی مهم دیگری که باید درمورد مدل ‎CMYK‏ ذکرشود، این است که رنگ هایی که در نمایشگرها (مانیتور تلویزیون و …) استفاده می شوند، نیز با مدل رنگی  ‎RGB ‏مطابقت دارند. بنابر این، قبل از چاپ نهایی، باید رنگ ها را از حالت  ‎RGB‏به حالت  ‎CMYK‏‏تبدیل کرد تا با رنگ های اصلی چاپگر مطابقت داشته باشند.

مجموعه ی چاپ رادمان با طراحان حرفه ای و با سابقه ، تضمین کیفیتی بی نظیر را در اقلام چاپی میدهد.

بازگشت به صفحه اصلی سایت